تعریف و تاریخچه سیستم های گرمایشی

 

تعریف :

   دستگاه های گرم کننده تابشی که نام خارجی آن (Radiant Heater) می باشد که با الهام گیری از نور خورشید، جهت استفاده در فضاهایی که گرم کردن آنها با مشکل روبرو بوده است، طراحی و تولید گردیده و امروزه یکی از بهترین و راحت ترین روش گرمایش قابل استفاده و سودمند می باشد.

   در روزهای آفتابی فصل زمستان فقط در زیر آفتاب گرمی احساس می گردد و یا در گرمای یک روز تابستانی با رفتن از زیر سایه به زیر آفتاب، زیادی گرمای خورشید احساس می گردد.

   سیستم گرمایش تابشی نمونه بارزی از حرارت خورشید است که احساس مطلوبی از حرارت در انسان ایجاد می نماید.

  

  پس از آن مشخص گردید که بیش از 50 درصد انرژی منتشره از خورشید، به وسیله امواج نامرئی مادون قرمز به کره زمین می رسد.

   در اوخر سال 1950 شرکت آمریکایی (Roberts Gordon) برای اولین بار مقدمات ساخت دستگاه گرم کننده تابشی (Radiant Heater) نوع لوله ای و گازسوز را برای تولید و انتقال امواج حرارتی با عملکرد مشابه خورشید، تدارک دید.

   این دستگاه در سال 1966 ابتدا به صورت تک خطی ST (Straight Tube) مجهز به سیستم چرخش شعله توسط شرکت آمریکایی مذکور و در سال 1969 UT(U-Tube) طراحی و ساخت گردید. در حال حاضر بیش از پنجاه شرکت بزرگ دنیا انواع سیستم های گرمایش تابشی را تولید می نماید.

   این دستگاه در صرفه جوئی مصرف انرژی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داد، زیرا انتقال حرارت تابشی در امر گرمایش محیط دارای دو ویژگی بسیار مهم است:

   ویژگی اول : اینکه انرژی حرارتی به وسیله امواجی منتقل می شود که با حرارت مستقیم به طرف پایین، جذب کف و اجزاء موجود در ساختمان و نیز جذب بدن افراد می شود.

   ویژگی دوم : اینکه کمترین مقدار انرژی جذب سقف و هوای موجود در ساختمان می گردد.

امروزه سیستم گرمایش تابشی یکی از اقتصادی ترین و راحت ترین روش گرمایشی قابل استفاده و سودمند می باشد.